HomeAbout UsBiographiesDisplay

COL. ANDREW W. LOVE

PRINT | E-MAIL

Colonel Andrew W. Love is the Mission Support Group Commander at the 117th Air Refueling Wing, Alabama Air National Guard, Birmingham, Alabama. He is responsible for personnel assigned to the Civil Engineering, Force Support, Logistics Readiness, and Security Forces Squadrons, Communication Flight, and Contracting Element. The Group provides vital mission support to the 117th Air Refueling Wing for both federal and state mission requirements.

Col Love is a 1991 graduate of the University of Alabama, Birmingham.  He joined the Alabama Air National Guard in 1989 as a Contracting Apprentice and later received his commission as a 2nd Lieutenant through the Air National Guard Academy of Military Science in 1991.  He is a career Logistics Readiness Officer.  Lt Col Love was a key planner of the initial efforts of Operation NOBLE EAGLE after September 11th, 2001.  He also deployed as the sole Air Force Liaison to the Joint Logistics Command of JTF-Katrina in 2005. Prior to his current assignment, he commanded the 168th Logistics Readiness Squadron, Eielson AFB, AK where his squadron was selected as the 2013 USAF Air Reserve Component Logistics Activity of the Year and also won the Alaska Governor's Trophy as the top squadron in the Alaska Air National Guard.  Col Love is also a commercial pilot with over 4,300 hours of flight time.

 

EDUCATION
1991  Bachelor of Science Degree in Business Marketing, University of Alabama, Birmingham, AL

1998  Squadron Officers School, Air University, Maxwell AFB, AL                    2004  Air Command and Staff College, Air University, Maxwell AFB, AL           2004  Master of Military Operational Art and Science Degree, Air University, Maxwell AFB, AL                                                                                                 2006  Advanced Joint Professional Military Education, Joint Forces Staff College, Norfolk, VA                                                                                                             2008  Air War College, Air University, Maxwell AFB, AL

ASSIGNMENTS
1.   Jun 1989 - April 1991,  Contracting Apprentice, 117th Logistics Squadron, Alabama ANG, Birmingham, AL

2.   April 1991 - Jun 1991,  Student, ANG Academy of Military Science, McGhee-Tyson ANG Base, Knoxville, TN                                                                              3.   Jun 1991 - Nov 1998, Transportation Officer, 117th Logistics Squadron, Alabama ANG, Birmingham, AL                                                                               4.   Nov 1998 - Nov 2000, Chief, War Plans, Logistics Division, First Air Force,Tyndall AFB, FL                                                                                              5.   Nov 2000 - Jul 2003, Chief, Logistics Plans/Programs, Logistics Division, First Air Force, Tyndall AFB, FL                                                                                        6.   Jul 2003 - Jun 2004, Student, Air Command and Staff College, Maxwell Air Force Base, AL                                                                                                         7.   Jun 2004 - Feb 2005, Deputy Chief, Logistics Readiness, Logistics Division, First Air Force, Tyndall AFB, FL                                                                                 8.   Feb 2005 - Feb 2010, Chief, Logistics Readiness, Logistics Division, First Air Force, Tyndall AFB, FL                                                                                             9.   Feb 2010 - Feb 2013, Deputy Chief, Logistics Readiness Division, Air National Guard, Joint Base Andrews, MD                                                                            10. Feb 2013 - May 2014, Commander, 168th Logistics Readiness Squadron, Alaska ANG, Eielson AFB, AK                                                                                  11. June 2014 - present,  Commander, 117th Mission Support Group, Alabama ANG, Birmingham, AL

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Meritorious Service Medal with three oak leave clusters
Air Force Commendation Medal
Air Force Achievement Medal
Air Force Outstanding Unit Award with three oak leaf clusters

National Defense Service Medal                                                                       Global War on Terrorism Service Medal                                                           Armed Forces Service Medal                                                                 Humanitarian Service Medal

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Second Lieutenant

Jun 6, 1991

First Lieutenant

May 14, 1994

Captain

May 14, 1996

Major

Nov 21, 2000

Lieutenant Colonel

Apr 19, 2006

Colonel

June 17, 2014

     


(Current as of Aug 2014)